HomeВирощування овочівЯк вирощувати спаржу з насіння чи пагону
Як вирощувати спаржу з насіння чи пагону

Як вирощувати спаржу з насіння чи пагону

Хоча ідея вирощування спаржі може бути незвичайною для нашох країни, вона не буде складною на практиці. Спаржа є чудовою відправною точкою, оскільки це один з небагатьох багаторічних овочів, які вирощуватимуть свіжі списи рік за роком на невеликому просторі та з мінімальними зусиллями. Незважаючи на те, що рослинам спаржі потрібно три роки, щоб повністю подорослішати, це буде цілком вартим, коли у вас буде безліч поживних пагонів.

Як виростити спаржу з насіння

Отже, ось усе, що потрібно знати про те як вирощувати спаржу, починаючи з насіння чи пагону.

Як виростити спаржу з насіння

Щоб почати вирощувати спаржу з насіння, потрібно терпіння, але ви можете отримати додаткові бонуси. Вирощені з насіння рослини не страждають від травми пересадки, як коріння вирощених в розсадниках. І ви можете придбати цілий пакет насіння за ту ж ціну, яку ви заплатите за однин пагон спаржі.

У північному кліматі пророщуйте з насіння розсаду в приміщенні наприкінці лютого або на початку березня. Посійте поодинокі насіння у горщики з швидкорозкладаючогося паперу, поставте горщики на сонячне вікно. Температура в приміщенні має бути близько 20-23 ºС. Коли насіння проросте, знизьте температуру до 18ºС. Як тільки небезпека заморозків пройде, висадіть розсаду (яка повинна бути близько 20-30 сантиметрів заввишки) на грядку на глибину 5-7 сантиметрів.

Коли з’являться крихітні квітки, ви можете спостерігати за ними за допомогою лупи. Жіночі квітки мають добре розвинені, трилопатеві маточки; чоловічі квітки більші і довші, ніж жіночі квіти. Відсівають усі жіночі рослини. Наступної весни пересадіть самців на постійну грядку.

Як виростити спаржу з насіння

Як посадити спаржу

Виберіть і підготуйте грядку для спаржі виважено – ця культура буде займати одне й те саме місце протягом 20 і більше років. Спаржа може переносити певний відтінок, але повне сонце виробляє більш енергійні рослини і допомагає мінімізувати захворювання. Спаржа найкраще росте на більш легких ґрунтах, які швидко прогріваються навесні і добре дреновані; стояча вода швидко призводить до загнивання коріння.

Підготуйте посадкову грядку для спаржі – найкраще підійдуть прості грядки – шириною близько 1,5 метрів, видаліть всі багаторічні бур’яни з корінням та підгодуйте ґрунт компостом.

Рослини спаржі однодомні, це означає, що кожна окрема рослина спаржі є або чоловіком, або жінкою. Деякі сорти спаржі, такі як Джерсі Найт та Джерсі Гігант, дають всі чоловічі або в першу чергу чоловічі рослини, тому вони більш продуктивні – чоловічі рослини дають більш урожайні пагони, оскільки їм не потрібно вкладати енергію для отримання насіння. Оберіть сорт спаржі, що складається з чоловічих пагонів, якщо ваша основна мета – високий урожай.

Як виростити спаржу з саджанця

З цілком чоловічим сортом 25 рослин є достатніми для сезонного забезпечення родини з чотирьох людей; подвойте цю кількість для стандартних сортів.

Починаючи вирощувати спаржу з однорічного саджанця, ви робите початок року над вирощеними насінням рослинами. Хоча ви можете подумати, що дворічні саджанці спаржі є кращим варіантом, вони, зазвичай, більше страждають від стрессу пересадки і не дадуть урожаю швидше, ніж однорічні саджанці. Купіть однорічні спаржеві рослини з поважного розплідника, який продає свіжі, міцні, без хвороб рослини. Посадіть їх негайно, якщо можливо; інакше загортайте їх у трохи вологий сфагновий мох, поки не будете готові до посадки.

Для посадки саджанців спаржі викопуйте канавки шириною 30 сантиметрів дюймів і глибиною 12 сантиметрів (16 сантиметрів у піщаному ґрунті). Замочіть саджанці в компостному водному розчині за 20 хвилин до посадки. Розмістіть саджанці в канавках на відстані 45 сантиметрів. Засипте їх 5 – 7 сантиметрами ґрунту. Через два тижні додайте ще три-п’ять сантиметрів ґрунту. Продовжуйте періодично додавати ґрунт до тих пір, поки він трохи не підійметься над рівнем поверхні, щоб дозволити потім осідати.

Як мульчувати і поливати спаржу

Як мульчувати і поливати спаржу

Після видалення будь-яких видимих ​​бур’янів застосуйте мульчу, щоб придушити будь-які залишrbя бур’янів, які конкурують з молодими списами та зменшують урожай. Поливайте регулярно протягом перших двох років після посадки. У міру дозрівання спаржі вона витісняє більшість бур’янів і надсилає довгі м’ясисті коріння вглиб землі, тому полив є менш критичним. Удобрюють навесні і восени рідким добривом (наприклад, розведеним компостом) або боковим підживленням збалансованим добривом.

Залиште взимку листя, разом з соломою або іншою легкою мульчею, на грядці, щоб забезпечити захист спаржі взимку. Видаліть і знищіть мульчу навесні, перш ніж з’явиться новий приріст спаржі. Торічна мульча може переховувати хвороби та яйця шкідників.

Коли та як збирати урожай спаржі

Як збирати урожай спаржі

Не зрізайте жодної списи спаржі протягом перших двох років, коли рослини знаходяться на постійній грядці, оскільки їм потрібно вкладати енергію у встановлення глибоких коренів. Під час третього сезону зрізайте списи протягом чотирьох тижнів, а з четвертого року подовжте свій збір урожаю до восьми тижнів. Ранньою весною зрізають свіжі пагони кожен третій день, як потепліє погода.

Щоб збирати урожай, гострим ножем наріжте списи спаржі або відчепіть списи на рівні землі чи прямо внизу, пальцями.

Як вирішити проблеми та дефекти шкідників

Здорове листя спаржі необхідне для гарного виробництва коренів і списів. Найбільш поширеною проблемою є спаржеві жуки, які їдять списи навесні і нападають на літнє листя. Шкідники металевого синьо-чорного кольору довжиною 8 міліметрів мають три білі або жовті плями на спині. Вони відкладають уздовж листя темні яйця, які вилуплюються в світло-сірі або коричневі личинки з чорними головами і ногами. Вирішується проблема ручним збором шкідників. Серйозно заражені рослини спаржі треба обробити з пульверизатора інсектицидним милом.

Ці методи також контролюють 12-крапчастого спаржевого жук, який має червонувато-коричневий колір із шістьма чорними плямами на кожному крилі. Спаржевий жук – ще один шкідник, що їсть листя та робить зигзагоподібні тунелі на стеблах.

Якщо ваша спаржева грядка все-таки не на жарт заразилася шкідниками, ваш найкращий варіант – завести нову грядку у віддаленій частині саду, використовуючи нещодавно придбані або вирощені рослини.

Якщо молоді списи буріють і стають м’якими або кволими, вони можуть бути травмовані морозом. Коли прогнозуються нічні морози, накрийте списи мульчею.