HomeВирощування овочівЯк вирощувати капусту
Як вирощувати капусту

Як вирощувати капусту

Капуста – один з найлегших овочів для вирощування на вашому городі. Цю смачну культуру легко вирощувати навіть у прохолодну погоду, смачно їсти, а ще капуста чудово виглядає у вашому саду.

Капуста чудово росте навіть у прохолодну погоду. У більшості областей ви можете висадити ранній урожай для свіжого споживання, а пізній — зазвичай більш безпроблемний і смачний з двох — насамперед для зимового зберігання.

Вибирайте ранні сорти капусти для літнього збору врожаю; середньо- та пізньостиглі сорти для зберігання.

Міні-капуста ідеально підходить для невеликих городів.

Версії з розсипним листом включають пекінську капусту і декоративну капусту.

Посадка капусти

Посадка капусти

Ви можете купити саджанці, але капусту легко виростити з насіння. Плануйте висаджувати ранні види за 4 тижні до дати останнього очікуваного заморозку. Сійте насіння в приміщенні, на глибину півсантиметри і на 5 сантиметрів один від одного, приблизно в середині січня або лютого на півдні та в березні на півночі країни. Помістіть на сонячне місце або під світло, і підтримуйте ґрунт рівномірно вологим. Коли денна температура досягне 10 °С і розсада має три листки, висадіть її на відкритому повітрі.

Висаджуйте саджанці в саду трохи глибше, ніж вони росли в горщиках. Відстань від 15 до 30 см один від одного в рядках від 30 до 30 см один від одного. На широких відстанях капуста дає більші качани, але молода, дрібна капуста смачніша. Щоб отримати і те, і інше, посадіть на відстані 30 см один від одного і збирайте кожен другий до повної стиглості. Щоб отримати більш тривалий урожай, зробіть посадки з інтервалом у 2 тижні.

Почніть збирати пізній урожай в середині літа, посіявши насіння в квартирах або прямо в саду. Розмістіть ці саджанці далі один від одного, ніж весняні, і розмістіть їх так, щоб висока культура, наприклад кукурудза або квасоля, забезпечувала деяку післяобідню тінь для вашої капусти.

Правила вирощування капусти

Правила вирощування капусти

Структура ґрунту не є критичною, але рання капуста найкраще росте на супіщаному грунті, тоді як пізні види воліють більш важкий, вологозатримуючий ґрунт. Розсаду збоку обробіть багатим компостом через 3 тижні після посадки. Руками виривайте бур’яни, щоб не пошкодити неглибокі коріння капусти; використовуйте мульчу, щоб підтримувати ґрунт вологим. Нерівномірний полив може викликати раптовий стрибок росту, який призведе до розщеплення головки, що розвивається. Якщо ви бачите, що качан капусти починає тріскатися, поверніть рослину на півоберта і потягніть вгору, щоб злегка змістити коріння і таким чином уповільнити ріст рослини. Або використовуйте лопату, щоб зрізати коріння в одному або двох місцях на 12 сантиметрів нижче стебла. Це також допомагає запобігти тому, щоб капуста цвіла.

Уникайте змочування листя в прохолодну погоду або в періоди високої вологості, тому що постійно вологі листя схильні до захворювань. У міру дозрівання капусти зменшуйте полив. Якщо листя починає жовтіти, додайте азотних добрив в середині сезону за допомогою компостного чаю. Цей тип підгодівлі також може стимулювати дозрівання повільно зростаючого врожаю до спекотної погоди або настання зимових заморозків.

Проблеми при вирощуванні капусти

Основними шкідниками капусти є капустяні опариші, капустяні хробаки, капустяні петельники та совка. Клоп-арлекін, невелика блискуча чорна комаха з червоними відмітками, викликає чорні плями і в’янення листя; контроль здійснюється за допомогою ручного збирання або нанесення інсектицидного мила. Слимаки можуть утворювати рвані отвори в листках.

Чорна ніжка, грибкове захворювання, утворює темні плями на листках і стеблах. Симптоми чорної гнилі включають чорні вени з неприємним запахом. Фузаріоз, також відомий як жовтизна, утворює жовте листя та низькорослі головки. Видаляйте та знищуйте рослини, уражені цими хворобами. Якщо була проблема у вашому саду, перевірте pH ґрунту перед посадкою і, якщо потрібно, додайте мелений вапняк, щоб підвищити pH принаймні до 6,8.

Хороші умови вирощування, сівозміна та використання стійких до хвороб сортів є найкращим захистом від проблем урожаю сімейства капусти. Крім того, в кінці сезону ретельно приберіть сад, видаливши все листя і коріння, що залишилося.

Збір врожаю капусти

Збір врожаю капусти

Гострим ножем зріжте головки, коли вони тверді. Залиште стебла і коріння на місці, щоб отримати смачну капусту; дайте їм розвинутися у другий урожай невеликих головок.

Свіжа капуста має найкращий смак, але пізні сорти добре зберігаються у вологому прохолодному місці (7°-10°C) протягом 5-6 місяців.