HomeГородМульчування: як знайти найкращий тип для свого саду
Мульчування: як знайти найкращий тип для свого саду

Мульчування: як знайти найкращий тип для свого саду

Мульча – це найкраща економія часу на садівництві, незалежно від того, чи ви прагнете до квіткових клумб чи родючих городин. І хоча саме мульчування може бути виснаждивим процесом, воно приносить чимало винагороджень: якщо зробити це правильно, мульча збільшує необхідний час між поливами, захищає від бур’яну та допомагає в боротьбі зі шкідниками. Загалом, мульчування робить здоровішими фрукти, овочі та квіти.

Для більш плідного саду обов’язково виберіть найкращу мульчу для роботи. Незважаючи на те, що більшість типів мульчі захищають від шкідників і бур’янів, деякі задовольняють потреби конкретних рослин, дерев чи інших культур. Перш ніж закласти будь-яку «мульчу», прочитайте далі, щоб знайти ідеальний тип вашого саду, а також поради та рекомендації щодо правильного його розподілу.

Різні типи мульчі для вашого саду

Існує два основних види мульчі: органічна та неорганічна. Органічні мульчі включають раніше живий матеріал, такий як подрібнене листя, солома, скошені трави(сіно), компост, деревна стружка, подрібнена кора, тирса, хвоя і навіть папір. Неорганічні мульчі включають чорний пластик і агроволокно.

Обидва типи мульчі відлякують бур’яни, але органічні мульчі також покращують грунт під час їх розкладання. Неорганічні мульчі не руйнуються і не збагачують грунт, але це не обов’язково означає, що вони не варіант для вашого саду. Справа в суті: Чорний пластик, популярний вид неорганічної мульчі, прогріває грунт і віддає тепло протягом ночі, зберігаючи теплолюбні овочі, такі як баклажани та помідори черрі, затишними та енергійними.

Ось шість найпоширеніших типів мульчування на вибір:

Деревна стружка або подрібнене листя

Деревна стружка або подрібнене листя

Ви можете придбати мішки з декоративної деревної стружки або подрібненої кори в місцевому садовому центрі, щоб мульчувати межі вашого квітника чи чагарників. Або якщо ви дійсно плануєте заздалегідь, сколіть кору зі спилених гілок вашого саду замість того, щоб викидати.

Якщо у вас в саду є дерева, подрібнення опалого листя створює мульчу, збагачену поживними речовинами, без додаткових витрат. Також вам не потрібна спеціальна машина: газонокосарка з мішечком збиратиме листя і поріже їх на ідеальний розмір для мульчування.

Розкладіть деревну стружку або подрібнену мульчу з листя будь-де у своєму саду, але найкраще це згодиться на клумбах, бордюрах чагарників та садових доріжках. Майте на увазі, що деревна стружка не є гарним вибором для овочевих та однорічних квіткових клумб, оскільки вони будуть заважати, коли ви копаєте грядки щороку.

Скошена трава

Скошена трава

Скошена трава – ще одна легкодоступна мульча, хоча це гарна ідея зберегти частину сіна, щоб використовувати як природне добриво для газону. Коли у вас є залишки скошеної трави, використовуйте їх як мульчу, багату азотом, на овочевих грядках.

Компост

Компост

Дайте вашому компосту ще одне застосування: якщо у вас є зайвий запас, використовуйте його як мульчу. Це збагатить грунт і зробить рослини щасливими, але майте на увазі, що компост в якості мульчі не можна використовувати окремо. Це означає, що ви можете розмістити ваш компост, щоб він розташувався у вигляді тонкого шару навколо рослин, а зверху його закидати іншою мульчею, наприклад, подрібненим листям. Це дозволяє компосту залишатися вологим та біологічно активним, забезпечуючи максимальну користь для ваших овочів, фруктів чи квітів.

Солома або сіно

Солома або сіно

Якщо ви садите овочевий сад, подумайте що, накривши його соломою або сіном, ви отримаєте город без бур’янів. Цей тип мульчі не тільки виглядає чистим і чітким, але й зберігає вологість ґрунту, запобігає вирости бур’янам та додає в грунт органічну речовину при руйнуванні. Просто переконайтеся, що ви стелете сіно, що не містить насіння, і уникайте накопичувати його навколо стебел овочів та стовбурів фруктових дерев, щоб запобігти розмноженню слизу та появі гризунів.

Пластикова мульча

Пластикова мульча

Мульчування овочевого саду листами чорної пластикової плівки може творити чудеса. Коли він щільно розтікається над гладкою поверхнею грунту, чорний пластик передає сонячне тепло грунту внизу, створюючи мікроклімат приблизно на три градуси тепліший, ніж на неукритому грунті. Оскільки пластикова плівка залишається теплою і сухою, вона захищає плоди плетучихся культур, таких як полуниця, диня, огірки від гниття. І, звичайно, мульча перешкоджає росту бур’янів і зберігає вологість ґрунту.

Пластики, що передають інфрачервоне випромінювання звичайно коштують дорожче, ніж звичайний чорний пластик, але вони можуть призвести до ще більшого ефекту. У піднятих грядках покладіть лист такого пластику по всій площині. Зарийте його по краях або пригрузіть пластик камінням. Потім пробийте в ньому отвори садовою лопаткою і засипте рослинами або насінням. Оскільки вода не може пронизати пластик, ви не можете покластися на дощову воду, щоб правильно зволожувати грунт з рослинами. Замість цього, перед тим, як класти пластик, покладіть шланги для поливу або крапельні шланги на поверхню грунту.

Будьте обережні, ні в якому разі не використовуйте пластикову мульчу під чагарниками, тим більше, що пластик руйнує здоров’я кущів. Оскільки вода і повітря не можуть проникнути в пластик, коріння росте дуже близько до поверхні ґрунту – іноді прямо під пластиком – шукаючи вологи та кисню. Неглибоке коріння страждає від нестачі кисню і вологи, а також від екстремальних змін температури. З часом рослини занепадають і гинуть.

Агроволокно

Агроволокно

Агроволокно пропускає повітря та воду до ґрунту, при цьому не дозволяючи бур’янам з’являтися. Але все ж є деякі недоліки: піддаючись впливу світла, агроволокно з часом псується. Щоб воно прослужило довше, накрийте його іншою мульчею (агрофолокно некрасиве, так що це відіграє ще й естетичну роль).

Подібно до пластикової мульчі, тримайте геотекстиль подалі від чагарників.

Як правильно мульчувати

Як правильно мульчувати

Існує два основні правила використання мульчі для боротьби з бур’янами. По-перше, закладайте мульчу на ґрунт, який вже позбавлений бур’яна, а по-друге, прокладіть достатньо товстий шар, щоб нові бур’яни не проникали через нього.

10 сантиметровий шар мульчі відлякує бур’яни, хоча п’ятисантиметрового шару зазвичай вистачає в тінистих місцях. Якщо ви знаєте, що садова грядка заповнена насінням бур’янів або багаторічними коріннями, спробуйте подвійне мульчування, щоб запобігти вибуху бур’янів. Для цього посадіть потрібні вам рослини на місце, добре полийте їх ті покладіть товстий шар мульчі.

Мульчі, які також затримують вологу (як деревна стружка), можуть уповільнити прогрівання грунту. Навесні відтягуйте мульчу від багаторічних рослин і цибулин для швидшого зростання. Вологі мульчі, пригорнуті до стебел квітів і овочів, можуть змусити їх загнивати; тримайте мульчу приблизно на три сантиметри далі від крони та стебел.

Мульча, накопичена близько біля стовбурів чагарників і дерев, також може спричинити гниль і спонукає гризунів (таких як миші) там гніздитися. Тримайте мульчу на відстані приблизно від 18 до 25 сантиметрів від стовбурів.