HomeВирощування ягідЧорна смородина: сорти, як вирощувати, догляд, проблеми та урожай
Чорна смородина: сорти, як вирощувати, догляд, проблеми та урожай

Чорна смородина: сорти, як вирощувати, догляд, проблеми та урожай

Додавання фруктових кущів до вашого саду бути іноді непростим завданням, але чорна смородина є одним з найпростіших, але дещо недооцінених плодових кущів для вирощування. Вирощування чорної смородини забезпечує вашу родину гронами смачних, від темно-фіолетових до чорних плодів з невеликим вкладанням сил.

Ніщо не є таке смачне та корисне, як домашні фрукти. Чорна смородина не тільки наповнена вітаміном С, але ваше кулінарне майбутнє буде повно пирогів, джемів та інших смачних частувань.

Давайте розглянемо, що передбачає вирощування чорної смородини у вашому саду.

Вирощування чорної смородини у вашому саду

Кращі сорти чорної смородини

Спочатку вам потрібно буде обрати серед різноманітності чорної смородини, той сорт який ви хочете виростити у своєму саду. Зазвичай ви вибираєте лише один тип, щоб уникнути перехресного запилення, якщо у вас немає окремих ділянок для посадки кущів різних сортів.

Існує два великих типи чорної смородини: американська та європейська. Американська чорна смородина, Ribes americanum, є рідною для Північної Америки і її іноді називають дикою чорною смородиною. Чорна смородина європейська, Ribes nigrum, є рідною для Північної Європи та Азії. Давайте рознлянемо декілька популярних сортів:

Бен Коннан

З усіх сортів чорна смородина «Бен Коннан» є найбільш важкою, що виробляє, з однієї рослини до 7 кілограмів ягід. Рослини компактні, тому цей сорт добре підходить для контейнерів.

Ягоди крупніше, ніж у більшості сортів, і рослина має чудову стійкість до захворювань цвіллю.

Тібен

Чорна смородина Тібен – енергійна рослина, схильна до розростання. Добре росте на легких ґрунтах з низьким вмістом поживних речовин. Ви знайдете ягоди солодкими і великими, плюс кущі мають високий урожай.

Гоферт

Чорна смородина сорту Гоферт – це ранній сорт, який має досить високу урожайність. Ягоди соковиті та смачні, з кисло-солодким смаком. Чудово смакує свіжою, також добре підходить для консервації.

Сорт морозостійкий, а також стійкий до грибкових захворювань.

Вирощування чорної смородини у вашому саду

Вирощування чорної смородини у вашому саду

Рослини чорної смородини добре ростуть у помірному та степовому кліматі. Давайте розглянемо, що вам потрібно знати про вирощування чорної смородини у своєму саду.

Виберіть правильне місце у своєму саду

На відмінність від багатьох інших овочів та фруктів, вам не потрібно саджати чорну смородину на повне сонячне світло. Вони віддають перевагу місцям, які мають достатньо ранкового сонячного світла та післяобіднього відтінку, що захищає їх від палючого полудня.

Вони можуть навіть рости в тіні, хоча ви отримаєте менший та дрібніший урожай.

Однак слід бути уважними при виборі місця посадки, щоб уникнути надхолодних місць на вашому участку. Це ділянки, які, зазвичай, промерзають швидше та повільно відігріваються через значний брак сонячного світла.

Правильний грунт для чорної смородини

Після того, як ви вибрали потрібне місце, вам потрібно переконатися, що у вас є потрібний ґрунт, щоб чорна смородина почала рости. Рослини найкраще ростуть, коли у них багатий родючий ґрунт з рясним перегноєм.

Обов’язково додайте в грунт багато компосту перед посадкою. Також непогано переглянути рівень рН ґрунту; чорна смородина віддає перевагу діапазону від 6 до 6,5.

Однак, вони можуть переносити більш важку глинистий або погано дренований грунт, ніж більшість інших фруктових рослин, але якщо ви хочете отримати великий урожай, спробуйте дати їм той ґрунт, якого вони жадають.

Коли садити чорну смородину

Ви, імовірно, захочете посадити чорну смородину навесні. Вони достатньо холодостійкі, тому чудово висаджувати їх одразу на вулиці, якщо останні весняні заморозки вже минули. Коли інші рослини починають просинатися із сплячого зимового стану, саме час приступати до посадки.

Якщо ви вирішили вирощувати свої кущі з обрізаних кореневих саджанців, найкраще садити чорну смородину пізньої осені.

Коли садити чорну смородину

Посадка чорної смородини

Кожній рослині потрібно мати багато місця. Залишайте від 80 сантиметрів до 1 метра вільного простору між кожною рослиною і кожним рядом.

Після того, як ви оберете місце та внесете ґрунт, викопайте яму, глибше глибоку, ніж горщик, в якому знаходиться ваш саджанець. Покладіть його в яму, закопавши глибше, ніж він ріс в горщику. Добре накрийте частину стебла грунтом; це допомагає рослині прижитися.

Як тільки ваші рослини будуть закопані, поливайте рясно. Це допомагає встановити коріння в землі. Після поливу додайте мульчу навколо основи рослини (відступіть 10-20 сантиметрів від пагону), що допомагає підтримувати ґрунт вологим і прохолодним.

Якщо ви садите оголені кущі, робіть це в період спокою. Ви маєте лише забезпечити легкий полив, щоб оселити їх у ґрунт.

Чи можна вирощувати чорну смородину в контейнерах?

Так! Якщо у вас невеликі сади або сад-внутрішній дворик, немає жодної причини, чому ви не можете вирощувати ці рослини в контейнерах. Приємне в вирощуванні чорної смородини в контейнерах полягає в тому, що ви можете їх садити в будь-який час року.

Виберіть контейнер, який має ширину 60-90 сантиметрів і глибину близько 60 сантиметрів. Можна вибрати менший контейнер, але це збільшить частоту поливу.

Переконайтесь, що на дні ємності є багато дренажних отворів. Чорна смородина не любить стоячої води.

Коли садити чорну смородину

Догляд за чорною смородиною в саду

Тепер, коли ваші кущі посаджені, прийшов час навчитися дбати про вирощування чорної смородини. Чесно кажучи, за нею, мабуть, найлегше доглядати. Їй не потрібно набагато більше, ніж обрізка, полив та періодичні підгодівлі.

Потреби в поливі чорної смородини

Полив – найважливіший на першому році життя, коли рослини встановлюються в грунт. Після першого року найважливіше додавати зайву воду з червня по вересень, коли кущі найактивніші.

Зрілі кущі мають розгалужену кореневу систему, тому вам потрібно буде створити велику калюжу під кущем при поливі. Чим більше води отримує кущ, тим соковитіші ягоди!

Удобрення чорної смородини

Вам потрібно буде планувати підгодовування рослини пізньої осені. Розсипте 3-сантиметровий шар компосту над кореневими зонами рослини.

Якщо ви помітили, що ваша чорна смородина здається повільно росте, ви також можете додавати додаткову підкормку пізньою весною або на початку літа, коли рослини цвітуть. Чорна смородина – енергійні рослини, тому їм потрібна міцна підгодівля протягом усього року.

Одна гарна ідея – додавати кісткове борошно у лютому чи березні. Ягоди цінують більше азоту під час вирощування.

Мульчування навколо кущів чорної смородини

Як згадувалося, коли ви садили ваші кущі, мульчування є необхідною частиною вирощування чорної смородини. Щороку вам потрібно буде оновлювати шар мульчі під рослиною.

Мульча зберігає ґрунт прохолодним, що особливо важливо, якщо ви вирощуєте ці кущі на більщ теплих територіях, ніж бажано. Також мульча підтримує рівень вологи в ґрунті постійним навколо ваших рослин.

Обрізка чорної смородини

Обрізка – важлива частина догляду за вашими кущами чорної смородини. Їх потрібно щорічно підрізати. Зріла чорна смородина найкраще приносить плоди на гілках 1 і 2 років.

Взимку обрізайте будь-які старі гілки, які знаходяться близько до землі, будь-які, що перехрещуються, або, очевидно, старі. Ви повинні обрізати так, щоб на кожній рослині залишилося 12 гілок. Це максимально збільшує врожайність рослин.

Важливо, щоб кущ отримував нові гулочки кожного сезону, бо саме на них виростає найбільше плодів.

Поширені шкідники та хвороби чорної смородини

Однією з найкращих частин вирощування чорної смородини є те, що їх турбує менше шкідників і хвороб, ніж багато інших рослин.

Тля

Найбільша проблема, з якою ви зіткнетеся при вирощуванні чорної смородини, полягає в тому, що маленькі тлі можуть спричинити завивання та викривлення нових пагонів. Тлі зимують на кущі, тому позбутися від них може бути трохи важче.

Зазвичай ви можете збити тлю струменем води, але також діє мило з інсектицидами. Якщо ви зрозумієте, що занадто пізно, що у вас сильне зараження, вам потрібно буде обрізати кінці нових пагонів.

Цвіль

Ще одна поширена проблема, з якою ви можете зіткнутися, – цвіль, і це може бути великою проблемою зі старими кущами. Ви знайдете сріблясту, порошкоподібну плівку над листям, і вона також може пошкодити плоди.

Пліснява – це грибкове захворювання, і зазвичай це відбувається через відсутність обрізки. Це знак того, що ваш кущ занадто переповнений старими гілками. Ви можете використовувати фунгіцид для обробки своїх кущів, але не забудьте щорічно обрізати, щоб цього не сталося.

Збирання чорної смородини

Коли садити чорну смородину

Чорна смородина дозріває близько липня, але деякі рослини визрівають у серпні. Ранні сорти дозрівають в кінці червня. Ви можете мати до шести тижнів сезону збирання чорної смородини!

Чорна смородина “дорослішає” кілька років, щоб принести плоди, але як тільки вони це роблять, кущі будуть повні. У вас буде більше ягід, ніж ви будете знати, що робити.

Доросла здорова рослина може дати вам до 10 кілограмів (а іноді і більше!) плодів, якщо ви надасте їй умови, яким вона віддає перевагу. Вони можуть продовжувати плодоносити до 15 років.

Коли ви збираєте чорну смородину, важливо пам’ятати, що чорніший колір, тим менше кислих. Збирають урожай, коли ягоди сухі і тверді.